sadsad x
asdasd

DJ Nedir? Ne İş Yapar ?

24 Şubat 2023
DJ Nedir? Ne İş Yapar ?

DJ Nedir?

DJ olarak adlandırılan ‘Disk Jokeyler’ dinleyiciler için müzik seçimlerini yapan ve parçalar arası geçişi sağlayarak müzik ritmine yön veren kişilerdir. Müzikleri birbirleri ile miksleyerek dinleyiciye ulaştıran DJ’ler ile birçok alanda karşılaşabiliriz. Bunları kısaca radyo, bar, konser ve benzer eğlence mekanları olarak sıralayabiliriz. DJ’lerin aslında ne yaptığı, ne olduğunu ve sizin için neler yapabileceklerini anlamak, etkinliğiniz için en iyi seçimi nasıl yapacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.


Genel olarak üç tip DJ’lik çeşidi var diyebiliriz:

- Radyo DJ’leri: Canlı müzik çalan, istekleri yanıtlayan ve sık sık konuşarak dinleycilerle etkileşime giren, haber veya benzeri bilgileri paylaşan radyo sunucularıdır.
- Kulüp DJ’leri: Gece kulüpleri ve benzeri mekanlarda çalışarak kalabalığın dans etmesi için müzik çalan DJ’lerdir.
- Mobil DJ’ler: Düğünlerde, okul partilerinde, küçük ev partilerinde, müzik gerektiren diğer büyük etkinliklerde çalışırlar

DJ Ne Yapar?

En basit tabiriyle, DJ müzik çalar. Sadece DJ’lik olarak bakarsak, DJ’ler müzik üretmiyor. Bunun yerine, diğer müzisyenlerin önceden kaydetmiş olduğu müzikleri kullanır ve genellikle çalıştığı etkinliğin veya mekanın temasına uygun geniş bir şarkı koleksiyonundan yararlanır. Bu şekilde anlatıldığında DJ olmak çok basit gelebilir, ancak durum göründüğünden biraz daha karmaşıktır. DJ’in işi bir müzik listesiyle değişebilir gibi görünebilir. Ancak, bir DJ’in anlık olarak dinlediğiniz müzik üzerinde yapabilecekleri, standart bir YouTube/Spotify dinlemelerinizden çok daha farklı olacaktır.

DJ Nedir? 1- Bir DJ, şarkıları miksleyebilir ve müzikal geçişler yapabilir. Bu, çeşitli şarkıların giriş ve çıkışlarının düzgün bir şekilde birbirine geçmesine olanak tanıyarak, müziğin kalabalığın havasını bozmadan veya dikkatini dağıtmadan herhangi bir şaşırtıcı kesinti yapmadan akmasına olanak tanır.

- Bir DJ, ses çıkış seviyelerinin şarkılar arasında tutarlı olmasını da sağlamalıdır. Bu oldukça önemlidir çünkü, bazı şarkılar diğerlerinden çok daha yüksek veya daha yumuşak unsurlara sahip olacaktır ve ikisini aynı anda çalmak karışıklık yaratabilir. Şarkıların ses seviyeleri ile ilgilenilmesi, müziğin dikkat dağıtmadan sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlar.

- Bir DJ, etkinliğin havasını tutarlı bir seviyede tutmaya yardımcı olmak için kalabalığı okuyabilir ve çalma listesini değiştirebilir. Topluluğun enerji seviyeleri düşmeye başlarsa, daha hareketli şarkılara geçilmesi uygun olabilir; gece yavaşlamaya başlıyorsa, daha sakin bir müzik çalabilir.

- Etkinliklerdeki DJ’ler, genellikle partiyi yolunda tutabilen spikerler veya etkinlik organizatörleri olarak da hareket eder. Örneğin, bir düğün etkinliğinde hangi önemli dansın yaklaştığı gibi şeyleri anons edebilirler, konuşmalar için mikrofonu verebilirler ve gecenin programına göre ilerlemesini sağlayabilirler.

Esasen DJ’lik, müziğin kulağa hoş gelmesi ve enerji seviyelerini koruyacak şekilde doğal ve sorunsuz bir şekilde akmasını sağlama yeteneğidir. Bu ilk bakışta gördüğünden çok daha karmaşıktır ve en iyi DJ’ler genellikle mükemmel bir ses kulağına ve hatta ses mühendisliği ve müzik teorisi konusunda deneyime sahip olan kişilerdir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.