sadsad x
asdasd

Müzik Prodüksiyon Terminolojisi ve Terimleri

04 Nisan 2023
Müzik Prodüksiyon Terminolojisi ve Terimleri

ADSR: Attack, Decay, Sustain ve Release terimlerinin kısaltılmış halidir. Sese zaman içinde şekil vermek için uygulanan zarf kontrol mekanizmasını ifade eder. Filtre, perde veya daha fazlasına uygulanabilir.

Air: 12kHz'nin üzerindeki frekans aralığı.

Bit Rate: Saniyedeki bit sayısıdır.

Body: 800Hz - 1kHz arasındaki frekans aralığı.

Bright: Parlak bir ses demektir. Yüksek frekanslarda spektral enerjinin çoğuna sahiptir.

Compression: Bir sinyalin dinamik aralığını, en gürültülü ve en sessiz kısımlar arasındaki farkı azaltmak, aynı zamanda sıkıştırmak demektir.

DAW: Digital Audio Workstation’nın kısaltmasıdır. Bilgisayar tabanlı çalışır. Sesi kaydetmek, düzenlemek ve üretmek için kullanılan bir yazılım uygulamasıdır. (Ableton Live, FL Studio, Logic Pro…).

Dry/Wet: Dry, saf ve işlenmemiş bir sinyale denir. Wet, efekt kullanılmış yani işlenmiş bir sinyale denir.

Dynamic Range: Dinamik aralık, bir sinyalin en gürültülü ve en düşük seviye arasında kalan alana denir. dB cinsinden ifade edilir.

EQ: EQ, bir sesin tonunu veya tınısını manipüle etmenize, kusurlarını iyileştirmenize, ses seviyesini veya belirli bir ses veya ses sinyalinin frekans aralığını ayarlamamıza izin veren, yaygın olarak kullanılan bir ses işleme cihazıdır.

Input: Bir cihazdan, efektden veya enstrümandan gelen ses sinyallerini aynı zamanda başka bir ses arabirimindeki bir girişe veya bir DAW'a iletebilen giriş portudur.

Jack: Jack, ses çıkışını sağlayan bir aparattır. Birçok enstrüman ve cihazda amaca uygun kullanılır.

Loop: Bir ses sinyalinin sürekli başa sarması ve tekrarlanmasına verilen isim.

Mixing: Mixing birden çok kaydedilmiş seslerin birbirleri arasındaki ses dengelerini, dinamiklerini ve ses genişliğini kontrol etme işlemidir.

Mastering: Mastering, mix’i bitmiş bir parçanın ses yüksekliğini ve yayınlanmadan önceki son rötuşlarını efektler uygulayarak yapan yayına hazırlama sanatı ve bilimi.

Modulation: Müzik üretiminde Modülasyon, bir parametrenin bir kaynağa göre ayarlanmasına verilen isimdir. Filtre gibi birçok efekt ve sinyale modülasyon yapılabilir.

Output: Bir cihaz, efekt veya enstrümandan çıkan sinyal.

Panning: Bir sesi stereo alanında sola veya sağa taşıma işlemi. Panning, genişlik ve boşluk elde etmek için harika bir mixing tekniğidir.

Plugin: Plugin, satın alınarak ve DAW ile birlikte kullanılan eklentidir. Kısaca açıklarsak istediğiniz bir enstrümanın yazılım halidir.

Velocity: Bir notanın veya sesin ne kadar sert vurulduğunu ölçen bir MIDI özelliği.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.