sadsad x
asdasd

Telefona Mikrofon Nasıl Bağlanır?

21 Eylül 2023
Telefona Mikrofon Nasıl Bağlanır?

Videolarınızı ve kayıtlarınızın ses kalitesini arttırmak için telefonunuzun kaydettiği ses kalitesinden daha yüksek bir ses kalitesi isteyebilirsiniz. Telefon mikrofonları genel kullanım için iyi olsa da harici bir mikrofon, ses kalitesinde önemli bir artış sağlayabilir. Bu yazımızda harici bir mikrofonu telefonunuza nasıl bağlayabilirsiniz, izlemeniz gereken adımlar nelerdir ve hangi ekipmanlara ihtiyacınız var gibi soruları cevaplandıracağız.


Condenser veya dinamik mikrofonlarınızın çoğunu direkt olarak telefonunuza bağlamanın tek yolu bir preamfi veya ses kartı kullanmaktır. Kullanacağınız preamfi veya ses kartları, Condenser mikrofonlarınızın çalışması için ihtiyaç duyduğu +48V Phantom Power’ı sağlamanın yanı sıra, düşük gelen ses sinyali seviyesini Line (Hat) seviyesine getirir, aynı zamanda sinyalin daha net ve temiz bir şekilde aktarılmasına yardımcı olur. Kullanacağınız bu preamfiler ile ses gain seviyesi ayarına sahip olurken, cızırtı gibi istenmeyecek sesleri minimuma indirirken, bir mikrofondan alabileceğiniz maksimum performansı alırsınız.

IK Multimedia iRig Pre HD

MFi HD mikrofon preamfisine sahip, taşınabilir ses kartı. iPhone ve Android uyumlu şekilde çalışıyor. Condenser mikrofonlarınızı çalıştırmak için +48V Phantom Power destekliyor. Kutu içeriğinden USB ve Lightning kablosu çıkıyor.

IK Multimedia iRig Pre HD

IK Multimedia iRig Pre 2

Sahip olduğu 3.5mm TRRS jak girişi ile telefonunuza direkt olarak bağlayabilirsiniz. InLine XLR Mikrofon preamfisinin yanı sıra +48V Phantom Power ve dinleme için kulaklık çıkışı da mevcuttur.

IK Multimedia iRig Pre 2

Apogee Jam+

1 Giriş/2 Çıkışa ve 24-bit/96kHz çözünürlüğe sahip USB ses kartı olan Apogee Jam+, enstrüman ve mikrofonlarınızı çalıştıracak güçte.


Öte yandan telefona direkt olarak takılabilen mikrofonlar da mevcut ama bu basit kurulumun tabii bazı dezavantajları da var. Cihaza direkt takılabilen gerçek Condenser veya dinamik mikrofon modeli olmadığı için, stüdyo kalitesindeki yüksek kaliteli mikrofonlar gibi bir verim alamazsınız ve bu da seste hissedebileceğiniz bir kalite eksikliğine neden olur. Ama bu çözüm diğer yola kıyasla kesinlikle daha az maliyetli ve daha az karmaşık olacaktır.

IK Multimedia iRig Mic Video

Cardioid ve Unidirectional Polar Pattern’e sahip, geniş diyaframlı electret Condenser mikrofon. Ekstradan alacağınız pil ile +48V Phantom Power’dan faydalanabilirsiniz.

IK Multimedia iRig Mic Video

IK Multimedia iRig Mic Lav

iOS ve Android uyumlu Condenser yaka mikrofonu, dahili TRRS çıkışı ile telefona bağlayabilir ve kulaklık çıkışı ile sesi direkt olarak dinleyebilirsiniz.

IK Multimedia iRig Mic Lav

IK Multimedia iRig Mic Studio

Mac, Windows, iOS ve Android cihazlarla uyumlu USB Cardioid Condenser mikrofon, arka kısmında bulunan kulaklık çıkışı ile sesi direk olarak dinleyebilirsiniz. 24-bit/48kHz’e kadar çözünürlüğe sahip

IK Multimedia iRig Mic Studio

ESI Audio cosMik Lav

iPhone, iPad, Android ve çeşitli mobil cihazlar ile uyumlu, “tak çalıştır” yaka mikrofonu

ESI Audio cosMik Lav

Sennheiser XS LAV MOBILE USB-C

USB-C bağlantılı, klipsli yaka mikrofonu. “Tak çalıştır” şekilde çalışır.

Sennheiser XS LAV MOBILE USB-C

Rode SC6-L

Rode Reporter App ile birlikte çalışan, 2x2 Ligthning arayüzüne sahip çift yaka mikrofonu. Kutu içeriğinden klips ve windscreen çıkıyor

Rode SC6-L

Zoom IQ7

iPhone, iPad, iPod uyumlu, lightning bağlantılı Mid-Side mikrofon

Zoom IQ7

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.