sadsad x
asdasd

Aktif Hoparlör ve Pasif Hoparlör Arasındaki Fark?

31 Ekim 2023
Aktif Hoparlör ve Pasif Hoparlör Arasındaki Fark?

Aktif - Pasif Hoparlör Farkı?

En basit ifadeyle, aktif bir hoparlör, kendi amfi ve crossover devresine sahip, harici herhangi bir amfi, preamfi, DSP (Digital Sound Processor – Dijital Ses İşlemcisi) veya Crossover devresine ihtiyaç duymadan, direkt olarak ses kaynağından (DJ Mixer, Bilgisayar, MP3 Player, CD Player) gelen sinyalle çalışan bir hoparlördür. Bazı aktif hoparlörlerde DSP, EQ (Equalizer – Ekolayzır) ayarı ve preamfi de bulunur. Pasif hoparlörler ise, gücü harici bir amfiden alır ve bu amfiye hoparlör kablosu ile bağlanırlar. Genellikle pasif hoparlörler, ev gibi kapalı alanlarda daha sık kullanılır. Aktif hoparlörler ise genellikle PA (Profesyonel Audio) sistemler ve monitör sistemlerinde kullanılır. Aktif ve pasif hoparlörlerin crossover konfigürasyonları arasında da farklılıklar bulunabilir.

Aktif Hoparlör Nedir?

Aktif hoparlör, kendi amfi ve crossover devresine sahip, AC/220V güç ile çalışan, harici bir amplifikatör, preamplifikatör, DSP (Digital Sound Processor – Dijital Ses İşlemcisi) veya Crossover devresine ihtiyaç duymadan direkt olarak ses kaynağından (DJ Mixer, Bilgisayar, MP3 Player, CD Player) gelen sinyalle çalışan bir hoparlör türüdür. Bazı aktif hoparlör türlerinde DSP, EQ (Equalizer – Ekolayzır) ayarı ve preamplifikatör devresi bulunur.

Aktif Hoparlör Diagram

Şekil 1: Aktif Hoparlör Şeması (Diagram)

Pasif Hoparlör Nedir?

Pasif hoparlörlerin çalışabilmesi için harici bir amplifikatöre ihtiyaç duyar ve bu amplifikatöre hoparlör kablosu ile bağlanır. Pasif hoparlörlerin hiçbirinde DSP, EQ, preamplifikatör veya amplifikatör olmaz.

Pasif Hoparlör Diagram

Şekil 2: Pasif Hoparlör Şeması (Diagram)

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.